Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Ustka

Ustka

Ustka – letnisko, uzdrowisko, portowe miasto, a oprócz tego siedziba gminy – znajduje się u ujścia Słupi. W średniowieczu Ustka była kaszubską wsią rybacką, po dziś dzień uchowały się szachulcowe domy rybaków i system zabudowy średniowiecznej osady.
Portowy klimat dawnej Ustki nadal odnaleźć można oglądając budynek Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX stulecia, budynek z cegły przy ulicy Zaruskiego – jeden z najstarszych spichlerzy, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników oraz spirytusownię.

Z pewnością jednak, największą atrakcją usteckiego portu są mola – zachodnie i wschodnie – które aktualną formę zyskały na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie do portu wpływają statki pasażerskie, jachty, co więcej okręty – gdyż w Lędowie niedaleko Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki. W porcie wypatrzymy też liczne tawerny i smażalnie.
Tutaj znajduje się również latarnia morska – budynek z cegły z końca dziewiętnastego wieku, u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni morskiej ma przekrój ośmiokątny, o wysokości przekraczającej 21 metrów. Białe światło, wysyłane z latarni morskiej jest widoczne na odległość niespełna trzydziestu kilometrów. Latem latarnia dostępna jest dla urlopowiczów do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce, z powodu ujścia Słupi odseparowane jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko zlokalizowane jest na plaży wschodniej. Kąpielisko strzeżone jest przez ratowników morskich na odcinku około 500 metrów. Kąpielisko zachodnie posiada jedno stanowisko ratowników około 100 metrów pomiędzy molami.
W dodatku wzdłuż plaż przebiega promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i urlopowiczów. W miejscowości znajduje się również dużo pomników, a najnowszym z nich jest, oddająca cześć aktorce kabaretowej i komediowej, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta w lipcu 2012 roku.
Lokalna wielka baza turystyczna, proponuje noclegi w Ustce dopasowane do potrzeb nawet wybrednych wczasowiczów. Dodatkowo, dla uproszczenia komunikacji od 2003 r. Słupsk i Ustkę łączy umowa zwana Dwumiastem między innymi o wspólnej komunikacji kolejowej i autobusowej.
Po więcej informacji dotyczących Ustki, jej atrakcjach i bazie noclegowej przeczytasz tu: http://www.ustka.info.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem