Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Jarosławiec

Jarosławiec latarnia

Na centralnym pobrzeżu Bałtyku, na skarpowym jego brzegu, między lasami, niedaleko dwóch jezior Kopań oraz Wicko znajduje się wczasowa wioska Jarosławiec. W obejmujących Jarosławiec lasach odnajdziemy nie jedynie powszechnie obecną sosnę, ale również daglezję, modrzew, sosnę czarną.

Charakterystyczny krajobraz, wydmy, zatorfione łąki a także jezioro Wicko zabezpieczane są poprzez utworzenie tu „Pasa Pobrzeża na zachód od Ustki” – Obszaru Chronionego Krajobrazu, z zamiarem zabezpieczenia ich atutów dla wypoczynku a także turystyki. Do najciekawszych obiektów należą zbiorowiska wydm szarej i białej z trawami wydmurzycą oraz piaskownicą, dojrzewają tu między innymi mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.
Z połowy szesnastego stulecia pochodzą pisane notatki dotyczące dzisiejszej miejscowości Jarosławiec. Wówczas ludność wsi trudniła się w zasadzie rybołówstwem, pozyskiwaniem i przerabianiem bursztynu.Wczasowicze rozpoczęli przybywać do wioski pod koniec XIX wieku. Osobliwą atrakcją była wówczas dochodząca od jednego kilometra szerokości o miałkim piasku plaża, na nieszczęście z biegiem lat Morze Bałtyckie zabierało piaszczysty brzeg. Rozpoczęto chronić piaszczysty brzeg wznosząc opaskę, niestety Bałtyk nanosił na plażę kamienie. W 2009 r. zrealizowano prace mające dążące do odtworzenia plaży, przeniesiono z morza gigantyczne ilości piachu oraz rozrzucono go na brzegu. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka oraz przyszykowana na przyjęcie coraz większej ilości wczasowiczów.
Kolejną ciekawostką Jarosławca stanowi pochodząca z dziewiętnastego stulecia latarnia morska, pobudowana z zamiarem zmniejszenia liczby katastrof jednostek pływających, do których cyklicznie dochodziło na tym sektorze morza. Początkowy budynek latarni okazał się zbyt niski, przeznaczono go latarnikom a koło postawiono wysoką na 33 m ceglaną, okrągłą wieżę. W dzisiejszych czasach latarnię można odwiedzać, na jej szczyt wiodą kręte, drewniane schody.
W miejscowości letniskowej Jarosławiec funkcjonuje rozmaita baza turystyczna, funkcjonuje tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów, domów wypoczynkowych oferujących pokoje i kwatery, a również pól namiotowych.
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o Jarosławcu, jego atrakcjach i ciekawostkach, a dodatkowo poznać bogatą bazę noclegową tej miejscowości zapraszamy na stronę internetową: www.jaroslawiec.com.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem