Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Świnoujście

Świnoujście

Miasto leżące nad brzegiem morza, na 44 wyspach, z czego tylko trzy są zamieszkałe to oczywiście Świnoujście.
Funkcjonuje tutaj port morski, który wespół z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Każdego dnia wypływa stąd pięć promów do Ystad a także trzy do Trelleborga.

Oprócz tego, port obsługuje przewóz materiałów, zwłaszcza sypkich takich jak rudę metali, węgiel oraz zboża. Do tego wznoszony jest gazoport, a dla mniejszych jednostek pływających i jachtów w basenie północnym funkcjonuje marina na 150 jednostek z kompletnym zapleczem.
Znakiem rozpoznawalnym miasta Świnoujście, a nade wszystko nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w układzie wiatraka, położony tuż przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.
Świnoujście ma bogatą historię – znajdują się tutaj trzy forty – 2 zachodnie – Fort Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty w bogatej historii Świnoujścia zmieniały właścicieli – były w dysponowaniu Prusaków, Szwedów, Francuzów oraz Rosjan.
W sąsiedztwie Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa u nas (65 metrów) latarnia morska z poł. XIX stulecia. Oryginalnie, wieża latarni miała ośmioboczny przekrój, lecz w czasie remontu na początku wieku XX nabrała przekroju okrągłego. Zbudowana jest ona z żółtej cegły, a sąsiadujące budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatnim remoncie można ją zwiedzać i podziwiać widok portu z jej tarasu.
Jednakże Świnoujście to przede wszystkim miejsce wakacyjnego odpoczynku. Świnoujście to aż dziesięć kilometrów piaszczystych, szerokich plaż, delikatnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość wody morskiej oraz plaży weryfikuje przyznawany temu kąpielisku certyfikat „Błękitnej Flagi”.
Równolegle do plaży przebiega słynna wśród wczasowiczów Promenada Nadmorska (ul. Żeromskiego). Przy promenadzie zlokalizowana jest muszla koncertowa, stare, XIX – wieczne pensjonaty oraz oczywiście mnóstwo nadmorskich butików z muszelkami, bursztynami, pamiątkami.
Kolejną promenadę stanowi ul. Wybrzeże Władysława IV., z tego miejsca można podziwiać wpływające do portu duże statki pasażerskie i handlowe. Można z tego miejsca również udać się w rejs do Szczecina, świnoujskiego portu, wokół okolicznych wysp ewentualnie do okolicznych niemieckich miasteczek.
Świnoujście to znaczący ośrodek wypoczynkowy – nic więc dziwnego, że wyszukamy tu różnorodną propozycję gastronomiczną oraz noclegową – od luksusowych hoteli bądź apartamentów, poprzez pensjonaty, domy wypoczynkowe po kwatery oraz pokoje proponujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem