Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Świeradów Zdrój

Świeradów

Świeradów Zdrój to turystyczne miasto położone dosyć wysoko (450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim między Kamienickim Grzbietem a Wysokim Grzbietem. Świeradów Zdrój położony jest nieopodal granicy z Czechami i Niemcami, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Zgorzelec. Stąd niedaleko również do Liberca w Czechach bądź niemieckiego Görlitz.

Świeradów Zdrój – to również miejscowość uzdrowiskowa, tutejsze zdroje z dodatkiem radonu oddziaływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,wzmacniają tkankę nerwową oraz gruczoły wewnątrzwydzielnicze. W uzdrowisku wspomaga się leczenie chorób reumatycznych, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek uzdrowiskowy – Dom Źródlany z XVIII wieku spłonął i na jego miejscu, u schyłku XIX-tego wieku zbudowano budynek Domu Zdrojowego – który możemy podziwiać do dzisiaj. Najciekawsza jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to długa na 80 metrów przeszkolona, zadaszona hala, o konstrukcji z modrzewia, bogato zdobiona, z maleńką sceną, odbywa się na niej wiele koncertów. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy radonowo-żelaziste). W pobliżu Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.
Poza leczniczym charakterem Świeradów Zdrój to znakomite położenie do wędrówek w Góry Izerskie. Najbliższy szczyt to Izerski Stóg (1107 m n.p.m.) – umiejscowione jest tam schronisko. Można na niego wejść jednym ze szlaków czy też wjechać nową Koleją Gondolową, której dolna stacja znajduje się w mieście. Kolej Gondolowa działa cały rok, przewożąc zimą narciarzy, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych.
W sąsiedztwu Izerskiego Stogu leży wierzchołek Smrek (1124 metrów). Stąd warto iść bardziej na wschód, na Halę Izerską do kolejnego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.
Świeradów w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Za pomocą kolei gondolowej łatwo dostać się na Izerski Stóg, a tutaj na entuzjastów narciarstwa czeka nartostrada o długości 2,5 km, w razie potrzeby sztucznie naśnieżana i oświetlona po zachodzie słońca. W sąsiedztwie nie brakuje także łatwiejszych oraz krótszych tras i stoków . Działa tu również mnóstwo tras dla „biegaczy” na nartach.
W ostatnim okresie Świeradów Zdrój i Góry Izerskie stały się najważniejszym miejscem dla kolarstwa górskiego. Wytyczonych jest tu dużo szlaków rowerowych, mają miejsce zawody MTB, zjazdu po zboczu, maratony rowerowe lub konkursy BMX.
Gdybyście chcieli odwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa jako bazy wypadowej to najlepsze wyjście. W miejscowości działa dużo restauracji i pozostałych punktów gastronomicznych, za to noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata oferta apartamentów, hoteli, domów gościnnych, pensjonatów. Nie brak również tańszych pokoi i kwater. Po pełną ofertę przedstawiającą noclegi w Świeradowie zdroju zapraszamy na stronę: www.swieradow.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem