Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższa partia Sudetów – jedyne pasmo jakiego szczyty wykraczają ponad 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Szklarskiej – to w przybliżeniu 36 kilometrów, szerokość tego pasma to od 8 do 20 km, natomiast powierzchnia ok 650 km². Niestety do Polski przynależy zaledwie niespełna 30 procent – inaczej około 185 km².

Szczęśliwie, dzięki układowi z Schengen, można bez kłopotów odwiedzać także rozleglejszy, należący do Czechów fragment tego masywu, ale należy pamiętać, że wierzchołkami Karkonoszy biegnie granica między Polską i Czechami – aby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty czy paszport. Szklarska Poręba i Karpacz to dwie miejscowości, z których najłatwiej odwiedzać Karkonosze.
Zasadniczy materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku wariantach. Procesy erozyjne formują specyficzne pęknięcia – ostre oraz urwiste, wykształciły się także w tym regionie swoiste dla Karkonoszy – skałki – malownicze, gołe formacje skalne. Jest ich powyżej sto pięćdziesiąt grup, niektóre dość znaczne – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu – Trzy Świnki, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Owcze Skały, Bażynowe Skały, Paciorki.
Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest naturalnie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy szczyt całego masywu Sudetów dominujący nad okolicą o 200 m gwarantuje przepiękne krajobrazy – to co można z niej ujrzeć zależy wyłącznie od widoczności. Dominuje w tym miejscu niezwykle surowy, alpejski klimat – średnia temperatura w całym roku oscyluje wokół 0°C, a pokrywa śnieżna niejednokrotnie leży przez siedem miesięcy, opady śniegu zdarzają się również w lecie. Stoi tutaj obserwatorium meto, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. W dole, u podnóża Śnieżki położony jest Karpacz – najważniejsze miasto turystyczne w pobliżu.
Następnym bardzo rozpoznawalnym wierzchołkiem w Karkonoszach jest Szrenica (1362 m n.p.m.) – sprawia to Szklarska Poręba, nadzwyczaj chętnie odwiedzana przez wczasowiczów – z miasta łatwo spostrzec charakterystyczny szczyt Szrenicy. Z tego miasta prowadzą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką a także Szrenicę, można też dostać się tam wyciągiem. funkcjonują tutaj schroniska turystyczne.
Kolejne wysokie szczyty – wyższe aniżeli Szrenica, choć nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi ze względu wysokość szczyt naszych Karkonoszy.
Karkonosze to dodatkowo kaskady wodne – dwa najbardziej znane – oba nieopodal miejscowości turystycznej Szklarska Poręba – to Kamieńczyka oraz Szklarki. Wodospad Szklarki, o wysokości 13-tu metrów, leży w niewielkiej odległości od trasy nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obligatoryjny punkt wycieczek oraz miejsce w którym urlopowicze ochoczo robią sobie zdjęcia. Z kolei najwyższy wodospad Sudetów to Wodospad Kamieńczyka (27 metrów) – w to miejsce trudniej dotrzeć – ale nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – dochodzą tam nawet maluchy.
Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych zróżnicowanych pod względem zarówno długości jak i stopnia trudności. Łączą się one z górskimi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Zachełmie, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one bogatą bazę turystyczną, gastronomiczna i noclegową.
Wybierając się w góry należy mieć na uwadze, że szybkie zmiany pogody to tu norma. Odczuwalna jest też spadek temperatury wraz z wysokością, a na grzbietach cyklicznie występują zamglenia, chmury i wieją mocne wiatry. Karkonosze są piękne cały rok, najlepszym jednak okresem do wycieczek po nich są sierpień, wrzesień i październik. Tutaj –> Karkonosze Wycieczki <– znajdziesz opis ciekawych wycieczek po Karkonoszach.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem