Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Karpacz

Karpacz

Powstanie Karpacza wiąże się nieodłącznie z okolicznymi Kowarami. Do wytapiania rudy żelaza w Kowarach potrzebowano ogromnych ilości węgla drzewnego , ten węgiel był wytwarzany przez smolarzy (tytułowanych kurzakami) na terenie obecnego Karpacza. Takie były początki miejscowości Karpacz.

W XVII stuleciu, w miejscowości zaczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Duża ilość z nich to Laboranci – trudniący się wytwarzaniem farmaceutyków ziołowych. Dzięki ich działalności Karpacz rozpoczął się rozwijać. Z czasem natęża się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, kreują się nieznane wcześniej profesje – górski przewodnik a także nosiciel lektyk – dla co majętniejszych pątników.
Usytuowany u podnóża uroczych Karkonoszy z górującą nad otoczeniem Śnieżką – najważniejszym szczytem – Karpacz szybko stał się miejscowością turystyczną. Przełom XIX oraz XX wieku to rozbudowa kolei, a z nią przyśpieszenie rozwoju miasta. Karpacz to dodatkowo ośrodek zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX-tego stulecia organizowane były w tym miejscu pierwsze konkursy. Wtedy także pobudowano tor saneczkowy oraz skocznię narciarską Orlinek.
Prócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów i narciarskich stoków, Karpacz zapewnia dużo innych atrakcji. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest ewidentnie Świątynia Wang. To zupełnie drewniany budynek, bez wykorzystania gwoździ. Wykonany został w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku. W połowie XIX stulecia rozmontowano go i przewieziono do Szczecina. Miał byc pokazywany w muzeum w Berlinie, ale ostatecznie postawiono go w Karpaczu. Tutaj dostawiono kamienną dzwonnicę, ponadto zabezpiecza ona kościół przed schodzącymi ze Śnieżki intensywnymi wiatrami.
Dzieci z kolei, zachwyci nietypowe muzeum – w budynku po dworcu kolejowym umiejscowiono Muzeum Zabawek. Podstawowy zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki i lalki z wielu krajów świata. Zestawione są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest przestrzeń na czasowe ekspozycje.
Dziś co prawda, nie da się dotrzeć do Karpacza koleją, ale miejscowość ma odpowiednie połączenie autobusowe i łatwo dotrzemy do niego prywatnym autem. W Karpaczu oczekuje różnorodna baza gastronomiczna i potrafiąca ulokować kilkanaście tysięcy wczasowiczów baza noclegowa. Natomiast noclegi w Karpaczu to różnorodna oferta: od hoteli, apartamentów, poprzez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe aż po relatywnie tanie pokoje i kwatery w Karpaczu.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem