Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Sopot

Sopot

Pomiędzy Gdynią i Gdańskiem znajduje się miasto uzdrowiskowe – Sopot. Dzieje wypoczynku i leczenia w Sopocie sięgają 1798 roku – w tamtym czasie stanął pierwszy dom wypoczynkowy, w 1819 r. otwarto pierwsze kąpielisko morskie, a w 1823 r. funkcjonował pierwszy budynek medyczny.

Kolejny rozkwit następował na skutek rozbudowy kolei – w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a potem Berlinem. Pod koniec XIX wieku uruchomiono tor wyścigów konnych, z kolei w 1920 r. kasyno oraz dołączono Sopot w granice Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był wziętym kurortem nadmorskim.
Dziś osobliwy charakter miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, ogrody i parki – zieleń to aż 60 procent obszaru Sopotu.
Miasto słynie także z najdłuższego (ponad pół km) zbudowanego z drewna mola. U nasady mola zimą i jesienią urządzane jest lodowisko Monciak – od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino.
Następnym symbolem Sopotu jest amfiteatr wśród Lasów Oliwskich – Opera Leśna – o widowni mogącej pomieścić ponad 4 tyś. widzów. To w tym miejscu od 1961 roku ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival a także sporo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości ogólnodostępnych, ale są też fragmenty dostępne jedynie dla gości hoteli. Plaże są naturalnie strzeżone, pełne atrakcji, małych kawiarenek i pubów, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.
Na końcu sopockiego molo jest również przystań dla jachtów oraz taksówek wodnych. W 3 basenach przygotowano miejsce dla ponad stu jednostek. 63 dla jachtów – do 10 metrów i 40 dla jednostek aż do 24 metrów. Znajduje się tutaj także budynek bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, razem z gastronomią i zapleczem. Można z tego miejsca udać się w rejs po trasie Sopot – Gdynia oraz Sopot – Westerplatte – Gdańsk. Wielu turystów fotografuje się na tle nierzadko olśniewających jachtów.
Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, tak jak robi rocznie ponad 2 mln. urlopowiczów, lub choćby tylko odwiedzić go będąc już w okolicy.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem