Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu połączenie z morzem było bardzo istotne. Trzebiatów posiadał je dzięki rzece Rega. Prawdopodobnie w sąsiedztwie teraźniejszego Mrzeżyna zlokalizowana była średniowieczna latarnia morska Regoujście.

Miejscowy port rozwijał się tak energicznie, iż kołobrzescy mieszczanie, obawiając się jego konkurencji w połowie XV w. zatopili u wejścia do portu statki wypełnione kamieniami, żeby go zagrodzić. Pomimo tego mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali się odzyskać dostęp do morza i w następnym roku przekopali nowe, krótsze połączenie rzeki Rega z morzem. W tym samym czasie utworzono nowy port oraz osadę – współczesne Mrzeżyno.
Po dziś dzień z portu korzystają miejscowi rybacy. Niestety wejście do portu dysponuje nieprawidłowym układem falochronów co skutkuje tworzeniem się w nim mielizn. Do portu mogą wchodzić jedynie jednostki o zanurzeniu do dwóch metrów. Działa w tym miejscu też przystań jachtowa, która zdoła ulokować aż do 40 łodzi. Z portu można również wypłynąć w rejs wycieczkowy po morzu.
Mrzeżyno dosyć wcześnie rozpoczęło działalność wczasową. Pierwszy Dom Zdrojowy zaczął działać na początku XIX w., a w 1840 r. było to już znane nadmorskie kąpielisko. Na dodatek w 1912 roku poprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – co również przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego. Do dzisiaj wiele letników wybierając noclegi nad morzem decyduje się na Mrzeżyno.
Mrzeżyńska plaża rozdzielona jest Regą na kąpielisko wschodnie oraz zachodnie. Na kąpielisko wschodnie wiedzie pięć przejść – w tym dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – za to na zachodnią plażę można wejść przy falochronie zachodnim. Władze miejscowości wyjątkowo dbają o czystość plaż skutkiem tego kąpielisko wielokrotnie wyróżniane było certyfikatem Błękitna Flaga.
Mrzeżyno kreuje się jako miejsce wakacyjnego wypoczynku skierowane w największej części dla rodzin z dziećmi. Okoliczne lasy sprzyjają spacerom, jeździe na rowerze. Na rzece Rega odbywają się spływy kajakowe. Latem funkcjonuje w tym miejscu wesołe miasteczko – ulubiona atrakcja dzieci. Działa tu wiele lokali gastronomicznych, zaś na bazę noclegową składają się głównie ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy wypoczynkowe oferujące pokoje i kwatery w Mrzeżynie. Są w tej okolicy też wiele campingów oraz pól namiotowych. Stronę prezentującą noclegi w Mrzeżynie znajdziesz tu: www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem