Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Kołobrzeg

Kołobrzeg latarnia morska

Szczycący się ponad 1000-letnią historią Kołobrzeg, znajduje się nad samym Morzem Bałtyckim. Pierwsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się do VIII wieku. W X wieku było w tym miejscu już jedno z 3 biskupstw ówczesnego Państwa Polskiego. Gród ma bardzo bogatą historię, w trakcie licznych wojen przechodziły poprzez nie wojska pruskie, francuskie, niemieckie, rosyjskie i polskie.

Przez dziesiątki lat Kołobrzeg słynął głównie z handlu i warzenia soli. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, resztką po tym okresie jest na przykład Baszta Prochowa z XIV/XV stulecia, stanowiła ona część systemu fortyfikacji. Większa część fortyfikacji została rozebrana po likwidacji twierdzy w 1872 r.
Kołobrzeg posiada też bogatą historię jako miasto uzdrowisko. W 1830 roku zaistniał tutaj zakład kąpieli solankowych. Jak w 1859 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe ze Szczecinem oraz Gdańskiem, zaczęło w tę okolicę przyjeżdżać coraz to więcej wczasowiczów. Największe ożywienie turystyki nastąpiło jednakże po likwidacji fortyfikacji. Pod koniec XIX w. uruchomiono Dom Zdrojowy. W czasie I Wojny Światowej miasto zostało przekształcone w duży szpital wojskowy.Pod koniec II Wojny Światowej miejscowość po raz kolejny została przekształcona w twierdzę, wskutek uciążliwych walk Kołobrzeg został prawie że zupełnie zniszczony – zachowało się zaledwie pięć procent zabudowy.
Obecnie Kołobrzeg to miejsce letniego wypoczynku. Latem na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są 3 zabezpieczane kąpieliska. Można tu wypożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieciaki mogą skorzystać z trampolin, zjeżdżalni i różnych morskich atrakcji. Wierzchołkiem wydm wiedzie przymorska promenada – świetne miejsce do odbywania spacerów. Równie chętnie uczęszczanym miejscem jest tutejsze molo – długie na 220 metrów.
Kołobrzeg piastuje też rolę portów – pasażerskiego, handlowego a także wojennego. Można podziwiać stacjonujące w tym miejscu okręty wojenne oraz statki handlowe i pasażerskie. Stąd odpływają również wycieczkowce w rejs po Morzu Bałtyckim. Można także udać się na oddalony o ok sto kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki oferują również rejsy morskiego wędkarstwa.
Wejście do portu zabezpiecza latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska funkcjonowała tutaj już w XVII w., aczkolwiek samodzielny budynek latarni wybudowano pod koniec dziewiętnastego stulecia. W 1945 r. latarnię wyburzono, dzisiejsza latarnia została odbudowana po wojnie.
Kołobrzeg to wieloraka propozycja turystyczna oraz gastronomiczna. Turyści odwiedzają Kołobrzeg cały rok, czekają na nich liczne hotele, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i domy gościnne. Różnorodną propozycję noclegów w Kołobrzegu znajdziesz pod adresem www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem