Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Jurata

Jurata

Miejscowość wypoczynkowa Jurata to wschodnia część miasta Jastarnia. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP – w rzeczywistości, to znajduje się on w granicach Helu.
Jurata to wyjątkowo młody kurort morski, do lat XX-tych XX wieku były tam jedynie piaszczyste wydmy i rósł iglasty las.

Wszystko rozpoczęło się w tym miejscu w 1928 roku. II Rzeczypospolita miała mały dostęp do Bałtyku. W związku z tym, pobudowano między innymi port handlowy i wojenny w Gdyni, a także zaistniały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej prestiżowa.
Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 r. Najbardziej prominentny był ekskluzywny hotel Lido – przebywali w nim m.in. Tola Mankiewiczówna, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak czy Eugeniusz Bodo. Własne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (hr. Potoccy i Tyszkiewiczowie bądź ks. Czetwertyńscy) a także znani politycy: Mościcki czy też Beck. Do Juraty zjeżdżali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy a także obcokrajowcy. Po dziś dzień ocalało wiele ówczesnych will, pensjonatów oraz hoteli.
Po 1945 roku PRL-owskie władze postanowiły uczynić z Juraty miejsce urlopowego wypoczynku dla „ludu pracującego”. Pobudowano wówczas dużo resortowych, zakładowych ośrodków wypoczynkowych a także pobudowano (w latach 70-tych) wykonane z drewna, o długości metrów, molo (http://www.jurata.info.pl/atrakcje/2/molo_w_juracie) prowadzące w głąb zat. Puckiej.
Po upadku socjalizmu nowi właściciele ośrodków wczasowych, pensjonatów, will czynili wszystko żeby Jurata znowu stała się ekskluzywnym kurortem. W przeciągu ostatnich 20 lat pobudowano dużo elitarnych, wytwornych a nade wszystko komfortowych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Jakkolwiek, sporadyczni pamiętający dawną Juratę mówią, że to jeszcze nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona znów ekskluzywny charakter.
W Juracie znajdują się dwie plaże: rozleglejsza i chętniej odwiedzana nadmorska – na niej stoją bary oraz żółte osłony dla korzystających z kąpieli słonecznych, przypominające kształtem przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża znajduje się nad zatoką – jaką za to, ze względu na płytkie wody zatoki, wybierają zapaleńcy wind i kitesurfingu.
Jeżeli ktoś chce poczuć atmosferę przedwojennego, elitarnego kurortu wobec tego noclegi w Juracie będą idealnym wyborem.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem