Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży nieduże miasto – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 r.
Poprzednio była to cicha osada rybaków – dopiero gdy położono w latach XX-tych XX w. linii kolejowej i wybudowaniem portu – nastał dynamiczny rozwój Jastarni. Przede wszystkim, za sprawą narastającego ruchu turystycznego.

Teraz Jastarnia to duży ośrodek wakacyjny a także rybołówstwa. Na urlopowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, tak jak nad otwartym morzem tak i nad zat. Pucką. Dla urlopowiczów z czworonogami otwarty jest fragment plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (zejście nr 55).
W Jastarni ciągle silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne – po polsku i kaszubsku, latem, od 2006 roku, prowadzona jest przedsięwzięcie „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – równoważność 3 zł, można nim płacić w określonych miejscach za artykuły oraz usługi. Wielu wczasowiczów zachowuje sobie 3 Merki na pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tu Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, eksponaty umiejscowione są też w bosmanacie portu. W Jastarni funkcjonuje także skansen fortyfikacji.
W Jastarni jest także latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 metrów) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę wypada przekazać fakt, że to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, w pełni metalowa konstrukcja. Skonstruowana została ona z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni funkcjonuje również port morski położony od strony zat. Puckiej, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski i marina jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże łodzie – długość 60 metrów oraz zanurzenie do prawie że 4-ech metrów. Basen portowy ochraniają 2 falochrony.
Jak w większości miejscowości nad zat. Pucką, panują w tej okolicy wyśmienite wprost okoliczności do praktykowania niezwykle modnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. Dodatkowo, przez całą Mierzeję Helską wiedzie szlak rowerowy, a sąsiedztwo świetnie nadają się na spacery.
Jastarnia to morski kurort – jak kurort to przeróżna baza gastronomiczna oraz noclegowa. Noclegi w Jastarni to bogactwo pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, apartamentów, hoteli a także kwater prywatnych.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem