Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Mierzeja Helska

Hel

Mierzeja Helska, wielokrotnie błędnie zwana półwyspem, jest mierzeją, albowiem powstała w sposób charakterystyczny dla mierzei. Chociaż nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała wskutek działalności silnych wiatrów oraz płynących z zachodu na wschód prądów morskich.

Jeszcze ok 300 lat temu tworzyła ona szereg maleńkich wysepek, które z biegiem lat zaczęły się scalać.
Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei długiej na 34 km oraz powierzchni ledwo 32 km kwadratowych rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza. Mierzeja rozpoczyna się w okolicy miejscowości Władysławowo (zapraszamy na serwis o Władysławowie: www.wladyslawowo.info.pl), jej szerokość wynosi tam ok 300 metrów, i biegnie aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to około 3 kilometry, niemniej jednak w najwęższym miejscu ma ona już ledwo 150 m.

Z Władysławowa w stronę Helu pojawiają się kolejno, znane nie zaledwie u nas letnie miejscowości wypoczynkowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego odpoczynku Prezydenta RP. Z Władysławowa do Helu, na długości mierzei biegnie szosa nr 216 oraz linia kolejowa. Na Hel można trafić również tramwajem wodnym z jednego z miast: Gdyni, Gdańska czy Sopotu.

Wody Zatoki Puckiej są bardzo płytkie, idealne do ćwiczenia windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwią, między Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 roku mają miejsce „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem a także ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niesłychaną i niespotykaną ciekawostkę wypoczynku nad polskim morzem. „Marsze Śledzia” odbywają się w sierpniu – zapisy na marsz trwają do końca maja.

Na stronie: www.polwysephel.pl/noclegi znajdziesz ofertę noclegowa z całego półwyspu.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem