Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Dźwirzyno

Dźwirzyno

Niedaleko (ok 12 km) dużego miasta w tej części wybrzeża – Kołobrzegu znajduje się wieś rybacka a zarazem miejscowość wypoczynkowa Dźwirzyno. Dźwirzyno leży równocześnie nad Bałtykiem oraz jez. Resko Przymorskie.

Miejscowość położona jest wzdłuż drogi łączącej Mrzeżyno z Kołobrzegiem, jaka w Dźwirzynie nosi nazwę ul. Wyzwolenia. Przy niej rośnie szesnaście wiekowych, przeszło 250-letnich dębów szypułkowych – pomników przyrody.
Pobliskie jezioro łączy się z Morzem Bałtyckim poprzez Kanał Resko. Jeszcze w XV stuleciu jezioro Resko miało ujście w otoczeniu dzisiejszego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował w tamtym miejscu prężnie port i bojący się rywalizacji mieszczanie z Kołobrzegu zablokowali go, zatapiając w jego wejściu statki wypełnione kamieniami. Mieszkańcy Trzebiatowa w położeniu współczesnego Mrzeżyna wykopali przekop dając nowe ujście rzece Rega. Z kolei kanał Resko zaistniał dzięki przerwaniu przez sztormowe wody Morza Bałtyckiego mierzei oddzielającej jezioro Resko od Bałtyku. Dzięki temu mógł powstać port. W dzisiejszych czasach w Dźwirzynie działa port rybacki.
W XIX stuleciu, wraz z rozwojem komunikacji, do wioski Dźwirzyno rozpoczęli zjeżdżać pierwsi wczasowicze. Olśniła ich piękna, o jasnym, drobnym piasku, całkiem szeroka plaża. Można tu, oczywiście poza plażowaniem i kąpielami morskimi, grać w siatkówkę plażową, a w wakacje ma tu miejsce „Bieg ku słońcu” o puchar wójta gminy Kołobrzeg. Nad piaszczystym brzegiem można także przyglądać się zmaganiom motolotniarzy. Za plażą ciągnie się dość wysokie (do 16 m) pasmo wydm porośniętych sosnowym lasem.
Natomiast na wodach Bałtyku oraz jeziora można ćwiczyć coraz modniejszy w Polsce windsurfing. Resko to także miejsce dla praktykowania innych dyscyplin sportów wodnych a także wędkarstwa.
Miejscowość posiada również status uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu schorzeń układu krążenia i oddechowego. Z czasem popularniejsze stają się wczasy medyczne i wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów a także domów gościnnych przygotowuje propozycję ukierunkowaną na kuracjuszy.
Dźwirzyno dysponuje różnorodną bazą noclegową, której propozycje można odnaleźć tutaj: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Składają się na nią przeważnie pensjonaty, domy gościnne, domki wakacyjne, lecz nie brak również eleganckich apartamentów. Dźwirzyno to również miejsce, w jakim organizowane są zielone szkoły, obozy dla dzieci.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem