Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Dębki

Dębki

Geneza nazwy osady sięga 1773 roku, kiedy to chłop Dębek Maciej dostał ten kawałek ziemi od klasztoru z okolicznego Żarnowca, wówczas osadę nazwano zatem Dębek. Ludność osady trudniła się, jak łatwo odgadnąć uprawą darowanej ziemi a także rybactwem. Tutaj ma swe ujście rzeka Piaśnica, a cała osada znajduje się na teranie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Na rzece Piaśnicy wytyczona była, w dzwudziestoleciu międzywojennym, granica II Rzeczypospolitej, a do dziś stoi ok. trzysta m od ujścia rzeki murowany dom z lat 20-tych dwudziestego stulecia społecznika prof. Adama Wrzostka. Urządzał on, wspólnie z rodziną oraz znajomymi, tutaj obozy harcerskie. Do dziś dworek ten określany jest domem Profesora Wrzostka z Poznania. Zachowało się w tej okolicy jeszcze parę zabytków na przykład drewniany kościółek z lat 30-tych dwudziestego stulecia, lub chałupa szachulcowa z XVIII stulecia.
Jakkolwiek, dla większości Polaków Dębki to szczególnie miejscowość wczasowa. Poza sezonem wakacyjnym zamieszkuje tu ledwo 200 mieszkańców, latem znacząco więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa plażowaniu – piaszczysta, szeroka, a dojścia do plaży, z uwagi na oddzielające ją niskie wydmy, są prawie płaskie oraz komfortowe. Ciekawostką lokalnej plaży jest sposobność korzystania ze słonecznych i morskich kąpieli bez kompletnego bikini, a dla zwolenników pełnego nudyzmu przeznaczono specjalny fragment plaży, który znajduje się za rzeką.
Dębki oferują domki letniskowe (http://www.debki.com.pl/noclegi/4/domki), kwatery, pokoje gościnne, pensjonaty a nawet komfortowe apartamenty. Ospałe przez gros roku Dębki „ożywają” w sezonie wczasowym. Na ulicach pojawiają się butiki, kramy, budki z pamiątkami, fast foodami, słodyczami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.
Dębki to dodatkowo ostoja przyrody. Letnisko leży na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeczki Piaśnicy znajduje się rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Strefa Chroniona obejmuje 56 ha i mimo nazwy nie ogranicza się jedynie do roślinności łąkowej – rosną w tym miejscu też połacie leśne z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu dojrzewają: kruszyna, wierzba, jałowiec, śmiałek darniowy, storczyk plamisty, woskownica europejska, kosaciec syberyjski i kozłek lekarski. Orócz tego meandrująca w okolicach miejscowości rzeka to siedlisko okoni, płoci, sandaczy, piskorzy, szczupaków oraz fląder, a na dnie – raków oraz małży, a również dużo gatunków roślin.
Po więcej informacji o Dębkach odsyłamy na stronę: http://www.debki.com.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem