Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błoto

Nie prędzej niż z początkiem XVII wieku utworzono wieś Karwieńskie Błoto na terenach wpierw charakteryzowanych jako bagna niezasadne do zamiarów osadniczych. Zrobili to osadnicy z Fryzji – zaznani w budowie wiosek na obszarach grząskich i zalewanych przez wodę morską. Wieś wzniesiono zgodnie z holenderskimi kanonami – chaty stawiano w 2 szeregach, a sąsiedztwo zmeliorowano.

Budowano tu domy i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szkieletowej. Do dzisiejszych czasów uchował się budynek z końca 18. stulecia – niestety został nieraz przebudowany oraz zatracił własny oryginalny styl. Potomkowie „Olendrów” zamieszkiwali te obszary do 1945 roku – kiedy to zostali wysiedleni w głąb Niemiec. Po ówczesnych kolonistach pozostały w tej okolicy szczątki cmentarza.
Dzisiejsze Karwieńskie Błoto to 2 wsie. Karwieńskie Błoto Pierwsze to starsza osada, leżąca w większej odległości od morza, w pobliżu zasadniczego szlaku komunikacyjnego, tuż przed wjazdem do Karwi, stanowi niejako ekonomiczniejszy wariant noclegowy dla letników, którzy – wybierając ekonomiczne wczasy – chcą korzystać z ślicznej, piaszczystej oraz szerokiej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to przeszło 2 km. Krótsza trasa wiodąca na brzeg morza wiedzie obrzeżem miejscowości Karwieńskie Błoto Drugie, które leży bliżej Bałtyku.
W obu tych wioskach dopiero w latach 70. XX stulecia rozpoczęła się kształtować turystyka. Wsie proponują kojący, uspokajający odpoczynek, jednocześnie proponując typowe wakacyjne atrakcje w sąsiadującej Karwi.
Nad samym brzegiem morza znajduje się tymczasem letniskowa miejscowość Karwia położona w pobliżu Jastrzębiej Góry. Tu znajduje się prawdopodobnie najszersza w okolicy piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest pasem wydm a także sosnowym lasem, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi warto odwiedzić rezerwaty przyrodnicze. Do Karwi zjeżdżali letnicy już przed 1939 r. Oczywiście w Karwi jak i w Karwieńskim Błocie łatwo wynajdą Państwo dopasowaną do Waszych wymagań ofertę noclegową.
Na stronie: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz wiele obiektów noclegowych w Karwieńskich Błotach.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem