Darłowo
Darłowo urokliwe miasto usytuowane opodal ujścia rzeczki Wieprzy do morza, posiadające drogocenne, okazałe zabytki architektury a także bujną historię. Jakkolwiek Darłowo to nie wyłącznie znane zabytki, ale też leczniczy mikroklimat, dwadzieścia km obszernych plaż oraz nieskażone środowisko.
Magia tej miejscowości przyciąga rok rocznie tłumy urlopowiczów. Ze względu na niewielkie oddalenie od plaży, noclegi w Darłowie – w południowej jego części a także w centrum miejscowości – są na ogół tańsze i są świetną alternatywę dla wczasowiczów planujących urlop w wersji ekonomicznej.
Pierwsze wzmianki o miejscowości wywodzą się z XI wieku, gdy na miejscu dzisiejszego Darłowa istniała osada rybacka, której obywatele trudnili się normalnymi dla obszaru zajęciami – tkactwem, żeglarstwem czy rybołówstwem. Stan prawny miasta Darłowo uzyskało już na początku czternastego wieku co, wzmogło rozwój Darłowa oraz pozwoliło w połowie XIV w. postawić zamek książęcy.
Dzisiaj średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich jest oddany do oglądania i sprawuje rolę muzeum. Nie licząc wystaw stałych, tworzone w tamtym miejscu są nader zajmujące wystawy czasowe. Poza tym na zamku organizowane są liczne imprezy kulturalne.Z zabytkowych budynków wskazane jest jeszcze wyliczyć kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy i Mariacki czy Kamienną Bramę – szczątki murów miejskich.
Najbardziej rozpoznawalna dzielnica Darłowa – Darłówko położona jest tuż nad Morzem Bałtyckim. W Darłówku znajduje się także port turystyczny, rybacki i przeładunkowy. Turyści mogą podziwiać tu jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 m. Nieopodal na wschodnim fragmencie nabrzeża stoją statki wycieczkowe, proponujące urlopowiczom wycieczki po morzu.
W niewielkiej odległości od wejściu do portu stoi latarnia morska. W dzisiejszych czasach wieża latarni ma dwadzieścia dwa m wysokości. Latarnię zbudowano w 19. wieku jej wieża była w tamtym czasie sporo niższa i dopiero kolejne renowacje sprawiły, że stała się pełnoprawną latarnią. Dzisiaj urlopowicze mogą podziwiać stan z 1927 roku, gdy wykonany został ostatnia renowacja budynku.
By kutry, jachty, statki mogły wypływać w morze, na rzece pobudowano szczególny, rozsuwany most, łączący Darłówko Wschodnie i Zachodnie. Wypada go zobaczyć, gdyż jest to wyjątkowy taki most w kraju.