Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Cieplice

Cieplice Plac PiastowskiDzisiaj Cieplice to uzdrowiskowa część miasta Jelenia Góra. W latach 1945-1976 miejscowość była samodzielnym miastem Cieplice Śląskie-Zdrój. Historia Cieplic sięga XIII w., a od wieku XIV-tego – do 1945 roku były własnością rodową Schaffgotschów. Tu była również ich główna siedziba po pożodze zamku Chojnik w wieku XVII. Do naszych czasów zachował się pałac Schaffgotschów przy placu Piastowskim. Dzisiaj znajduje się tutaj filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski to główny deptak i jednocześnie główne miejsce malowniczej Cieplickiej starówki. Poza budynkami uzdrowiska, znajdują się tutaj: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, powstały w XVIII stuleciu. We wnętrzu znajduje się rokokowe, a mimo to proste wyposażenie – tak typowe dla protestanckich świątyń. Drugi, barokowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela pochodzi z początku XVIII w. – w ołtarzu znajduje się obraz Michała Willmanna – „śląskiego Rafaela”.

Cieplice to także najstarsze w Polsce uzdrowisko – założono je już pod koniec wieku XIII-tego. Cieplice słyną, jak wskazuje nazwa miejscowości, ze zdrowotnych ciepłych źródeł, których temperatura osiąga do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest także spacer po Parku Zdrojowym – położony jest nieopodal placu Piastowskiego. Ostatnio – w 2012 roku – park został odrestaurowany. Starano się przywrócić mu charakter angielskiego ogrodu, taki, jak był w wieku XIX-tym. Usunięto ze ścieżek asfalt, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Główna aleja parku wysadzana jest starymi drzewami rzucającymi miły cień latem. Przy parku znajduje się najnowsza atrakcja Cieplic i okolicy – zespół basenów rekreacyjnych – Termy Cieplickie.

Za Parkiem Zdrojowym w Cieplicach znajduje się kolejny park – Park Norweski – ze stawem i fontanną. Park ten jest dużo młodszy, bo założono go dopiero na początku wieku XX-tego. Nazwa parku pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji – do 2013r. działało tu Muzeum Przyrodnicze. Niedawno w Zespole Pocysterskim w Cieplicach odnaleziono i odrestaurowano barokowe malowidła ścienne – mieści się tam także Muzeum Przyrodnicze.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem