Jastrzębia Góra
Letnisko Jastrzębia Góra położone jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu polskiego morza. Jastrzębia Góra swą nazwę zawdzięcza najwyższemu wzgórzu (ponad 67 metrów n.p.m.), nad którą wirowały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie.
Sama miejscowość nie ma za bardzo długiej historii. Najwcześniejsze domy pojawiły się w tym miejscu dopiero w latach 20-tych 20. w. – po przyłączeniu terenów tych do 2. Rzeczypospolitej.
Zasadniczymi inspiratorami kształtowania tej miejscowości było dwóch wywodzących się z Warszawy przedsiębiorców: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Nabyli oni ułamek terenów współczesnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze obiekty letniskowe. Utworzenia pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltowej kostki z Jastrzębiej Góry aż do miasta Władysławowo to podobnie twór tych 2 przedsiębiorców – w dzisiejszych czasach to główny trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski.
W latach międzywojennych miejscowość ta była modnym, zwłaszcza wśród stołecznej elity, letniskiem. O popularności miejscowości niech zaświadcza fakt, iż odpoczywali tu Marszałek Józef Piłsudski, I. Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły.
Dziś Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość wczasowa, znajdują się tu trzy wytyczone kąpieliska morskie z szeroką – nawet do 200 m plażą. W obszarze kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z kamieni, które zostały wykorzystane do utrwalenia klifowego brzegu. Na plażę, ze względu na urwisko zejścia są strome i liczą blisko 300 stopni. Istnieje również łagodniejsze dojście prowadzące na plażę od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej interesujących atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała niedawno, albowiem w 2000 roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, stwierdzając że właśnie tutaj, znajduje się najmocniej na północ wysunięty punkt Polski. W tym miejscu wzniesiono pamiątkowy kamień zwany „Gwiazda Północy”.
W Jastrzębiej Górze ocaliły się wzniesione w latach 20-tych wille – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko morskie z tamtego czasu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi też kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. Nie jest on obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w poł. lat 80-ych dwudziestego w. pomimo tego ma nietypową budowę – ma dwie kondygnacje. Kolejną ciekawostką świątyni są 21-głosowe organy, na których od 1992 r. organizowane są Koncerty Organowe.
Przyrodniczą ciekawostką miejscowości jest Lisi Jar. Parów ten, dawniej liczący ok 10 kilometrów długości, w znacznej części został pochłonięty przez morze. Strome zbocza parowu porośnięte są więcej niż stuletnimi buczynami, z dodatkiem sporadycznych jarzębów, brzóz, świerków a także dzikich grusz. W górnej części jaru poszycie gęsto zarośnięte jest paprociami.
Mnogie domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki letniskowe a także pensjonaty w Jastrzębiej Górze tworzą wieloraką i rozmaitą ofertę noclegową – znajdziesz ją na stronie: http://www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie.