Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Przesieka

Przesieka wodospad PodgórnejPrzesieka leży w przedgórskiej gminie Podgórzyn, blisko Karpacza oraz Jeleniej Góry. Wieś leży na wysokościach 480-650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Przesieka ma rozproszoną zabudowę, normalne dla niej są domy rozrzucone na stokach, otoczone lasem. Dzięki temu główną cechą wioski jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa to centrum wioski położone na północnym – wschodzie.

Pierwsze uznane notatki dotyczące miejscowości dotyczą wieku XVII-tego. Cesarz ofiarował wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi – weteranowi wojny trzydziestoletniej. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 roku, zaraz po wojnie nazywała się Matejkowice, w związku z odkryciem w niej zaginionych obrazów Matejki.

Początki turystyki w miejscowości to poł. XIX stulecia, u schyłku wieku Przesieka była nawet chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej Przesieka była znanym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wówczas wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo, saneczkarstwo oraz skoki narciarskie – co ciekawe, w Przesiece było wówczas kilka skoczni narciarskich. Lata 60 i 70-te to największy ruch turystyczny za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów.

W dzisiejszych czasach Przesieka to raczej spokojna miejscowość wczasowa. Jej zaletą jest dogodna komunikacja – z Jeleniej Góry dostaniemy się autobusami komunikacji miejskiej – linie 4 (z centrum) i 18 (z Cieplic). Główna atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada o wysokości 10 metrów. Pod wodospadem znajduje się węzeł szlaków turystycznych z Przesieki. Przez Przesiekę przechodzą szlaki turystyczne: zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik oraz inne, do ościennych miejscowości.

Ciekawostki turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, wys. 10m – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach
  • Skałki – Dziurawa Skała, Szwedzkie Skały
  • Waloński Kamień i Chybotek – ciekawe bloki granitowe
  • Bike Maraton – doroczna impreza dla wszystkich entuzjastów rowerów i terenowego szaleństwa

Na podstawie strony: http://www.przesieka.info.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem