Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Niechorze

NiechorzeLeżące między Bałtykiem a jez. Liwia Łuża Niechorze jest miejscem wakacyjnego odpoczynku dla wielu tysięcy wczasowiczów rok rocznie. Kąpielisko w tej miejscowości wczasowej funkcjonuje od końca XIX w. Szeroka plaża z wytyczonym kąpieliskiem o długości 300 metrów odgrodzona jest od miejscowości stromym klifem.

Na skarpie góruje nad okolicą druga pod względem wysokości – wysoka na 45 m – działająca od 1866 r. Latarnia Morska Niechorze. Specyficzny postawiony z cegły budynek, tworzący podstawę latarni, otacza o kwadratowym przekroju wieży latarni później, przechodzącą w ośmiokątny przekrój. Wieża na wysokości 35,7 m zwieńczona jest wystającym gzymsem, który jest podwaliną tarasu widokowego. Żeby dostać się na niego, trzeba wspiąć się aż po dwustu dziesięciu schodach w środku wieży, ale widok z tarasu wynagradza wykonany przez nas trud. Światło z latarni widoczne jest aż na ok. 36 km. Oprócz tego w Niechorzu wciąż można spotkać zabytkowe chaty oraz zagrody rolne z przełomu XVIII i XIX wieku, a także pochodzące z XIX wieku kamienice.
Kolejnym miejscem wspominającym historię w Niechorzu jest umiejscowione w środku miejscowości Muzeum Rybołówstwa udostępnione do zwiedzania w 1994 roku. W muzeum można oglądać urządzenia rybackie, instrumenty nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, archiwalne fotografie, dokumenty oraz mnóstwo innych okazów ukazujących specyfikę fachu rybaka. Ciekawostką muzeum jest wejście do muzeum, które wiedzie przez rozpołowioną łódź rybacką.
Niechorze, głównie dzieci, ale także dorosłych może zainteresować wizytą w Parku Miniaturowych Latarni Morskich. Tu, w jednym miejscu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim wybrzeża Bałtyku bardzo starannie odwzorowane pomniejszone 10 razy.
Na południu Niechorza znajduje się jezioro Liwia Łuża to już od końca lat 50-tych ubiegłego wieku rezerwat ornitologiczny obejmujący jezioro i jego otoczenie. Jezioro jest niesłychanie płytkie, albowiem jego średnia głębokość nie przekracza jednego metra, z specyficzną roślinnością wynurzoną – wyspami z trzcin. Trzciny porastają też pas przybrzeżny jeziora w szerokości do 60 metrów. Jezioro stanowi idealne warunki do wylęgu dzikiego łabędzia i innych gatunków ptactwa błotno-wodnego.
Niechorze to także miejsce do wędrówek tak jak pieszych jak i rowerowych. Wyznaczone w tej okolicy szlaki wokół jeziora oraz nowoczesna wypożyczalnia jednośladów – Rewal Bike System wspomagają tę formę odpoczynku.
Poprzez Niechorze biegnie też linia zabytkowej, ciągle działającej, kolei wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu XIX/XX wieku. W wakacje można skorzystać z eskapady Ciuchcią Retro ciągniętą przez zabytkową lokomotywę parową.
Noclegi w Niechorzu zaspokoją oczekiwania każdego urlopowicza, oferując standard odpowiedni do oczekiwań i możliwości finansowych.
Więcej informacji o miejscowości Niechorze, jego atrakcjach i najbliższej okolicy znajdziesz na stronie: www.niechorze.com.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem