Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Kudowa Zdrój

Kudowa noclegi

Kudowa Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa przy granicy z Czechami, w Kotlinie Kłodzkiej. Kudowa to jedno z najstarszych uzdrowisk na terenie Polski. Było ono pierwszym, oficjalnym uzdrowiskiem kardiologicznym w Niemczech pod koniec XIX wieku (1870r.). Najbardziej dynamiczny rozrost uzdrowiska to jednak początki XX w. Po dziś dzień zachowało się sporo obiektów z tego złotego, dla zdroju, czasu.

Dzisiaj to dość uniwersalne uzdrowisko (http://www.kudowa.com.pl/atrakcje/9/uzdrowisko). Wspomaga się tu leczenie wielu schorzeń, wykorzystuje się rozmaite formy leczenia – od kąpieli i masaży, przez gimnastykę po fizykoterapię. W przerwach, między zabiegami, warto wybrać się do Parku Zdrojowego. Natrafimy tu na wiele egzotycznych gatunków roślin a także staw z fontanną. W parku znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych z dwoma źródłami: Śniadecki oraz Marchlewski. Ściany pijalni ozdabiają freski pozwalające zobaczyć Dolny Śląsk z początku XX-tego wieku. Co więcej, w parku znajduje się muszla koncertowa, podświetlana po zmierzchu fontanna oraz historyczna, wykonana z żeliwa, hala spacerowa, do której w latach 70. XX wieku dobudowano scenę i w ten sposób powstał Teatr Pod Blachą.

Ale Kudowa Zdrój to nie jedynie uzdrowisko. To świetna baza do wycieczek po Górach Stołowych. Można wejść na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) czy zwiedzić Błędne Skały. To charakterystyczny labirynt górski utworzony przez formacje skalne. Można też skorzystać z oferty kudowskiego aquaparku, który prócz wodnych atrakcji oferuje także siłownię, saunę czy nawet kręgielnię.  Jeśli przebywa się już w Kudowie Zdroju, warto też wybrać się do Czermnej (dzielnica Kudowy). Znajduje się tutaj rzadka atrakcja – jedyna w naszym kraju i tylko jedna z trzech w Europie – Kaplica Czaszek. To nieduża kaplica, której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ludzkimi. Także w Czermnej znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To gospodarstwo w którym poznamy ginące już zawody – kowal, garncarz, tkacz. Wypieka się tu także, chleb (według starych receptur), którego warto skosztować. Podążając dalej z Czermnej trafimy do Pstrążnej. Działa tutaj skansen – czyli Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Zebrano tutaj drewniane zabudowania sprowadzone z całej Kotliny Kłodzkiej. Eksponaty pochodzące z okresu od XVIII do początków XX w., są opisane, tak żeby można było poznać ich funkcję. W okolicy Kudowy Zdroju warto zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin – czyli Śląską Jerozolimę, ruchomą szopkę – również w Wambierzycach, czy Kłodzko i Twierdzę Kłodzko. Kudowę warto odwiedzić, nie tylko po to by podratować swe zdrowie.

Kudowa to doskonałe miejsce na wczasy w górach!

Pod tym adresem: http://www.kudowa.com.pl/noclegi/wszystkie znajdziesz propozycję oferującą noclegi w Kudowie.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem