Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Jelenia Góra

Jelenia Góra - RatuszJelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, dolnośląskie miasto – zgodnie z GUS mieszka tutaj ponad 80 tysięcy mieszkańców – położone w śródgórskiej kotlinie, nad Bobrem. Jelenia Góra była również siedzibą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. W dzisiejszych czasach Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu. Jeleniogórskie dzielnice to: Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów, Jagniątków, Zabobrze, Śródmieście, Goduszyn, Grabary, Maciejowa, Strupice, Zatorze. Duża część z nich to, dołączone w granice administracyjne, niegdyś odrębne miejscowości, a nawet miasteczka – na przykład Cieplice czy Sobieszów. Najmłodszą dzielnicą jest karkonoski Jagniątków (od 1998 roku).

Jelenia Góra to zabytkowe miasto z długą historią. Do obecnych czasów zachowało się tu wiele architektonicznych zabytków. Przypuszczalnie, już w XIV-tym stuleciu miasto było bronione murami obronnymi z bastejami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy: Wojanowska, Zamkowa i przy ul. Długiej. Po dziś dzień zachowały się tylko pozostałości niegdysiejszych obwarowań: Brama Wojanowska z basteją, fragmenty murów wplecione w inne budynki m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII wieku. W początkowym okresie lat 70-tych minionego stulecia wyburzono większość zabytkowych kamienic starego miasta. Aktualna zabudowa placu ratuszowego została zbudowana w latach 70-tych i jest tylko stylizowana na starą (pozostawiono zaledwie sześć ścian dawnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się również zabytkowe budynki sakralne: kościół Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII stulecia – największa budowla sakralna w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, obecnie cerkiew prawosławna pw. Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica pw. św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej baszty bądź zespół kościoła ewangelickiego z początku XVIII stulecia: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra to również ośrodek kultury. Działają tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, mnóstwo muzeów, galerii, dynamicznie działa JCK – Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w mieście (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paka i Kabaret Paranienormalni oraz zespoły: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to także Uzdrowisko Cieplice, które rokrocznie odwiedzają rzesze kuracjuszy i przedgórskie dzielnice: Cieplice, Jagniątków, Sobieszów, które posiadają bogatą bazę noclegową i stanowią bazę do wycieczek w Karkonosze. Na terenie Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Więcej pod adresem: www.jelenia.info.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem