Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Jagniątków

JagniątkówJagniątków jest jedną z dzielnic miasta Jelenia Góra (od 1998 roku), toteż do miejscowości można dojechać jeleniogórską komunikacją miejską w cenie biletu miejskiego – linie nr 9 oraz 15. To jednocześnie najwyżej (450 – 620 m n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy leżąca dzielnica Jeleniej Góry.

Dzieje Jagniątkowa sięgają połowy XVII stulecia. Po wojnie 30-letniej w Czechach wzmogły się szykanowania ewangelików i wielu z nich uciekło na śląską stronę gór w poszukiwaniu lepszego życia. W podobny sposób powstał również Jagniątków – jako wieś uchodźców. Osadę nazwano Agnetendorf, od imienia małżonki panującego w tym rejonie Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom. Przez rok po wojnie wioska była nazywana spolszczoną nazwą Agnetendorfu – Agnieszkowem.

Podgórskie położenie Jagniątkowa a także bliskość Karkonoszy przyczyniło się do rozwoju ruchu turystycznego. Turystyka nasiliła się, kiedy pobudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 r.) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z rozwojem motoryzacji rozbudowywano także bite drogi kołowe, w tym także do podgórskich miejscowości. W latach 30-tych XX-tego wieku powstała droga łącząca Jagniątków, Sobieszów i Piechowice. Wtedy do Jagniątkowa zaczęli masowo przybywać turyści.

Jagniątków to właściwa lokalizacja do wycieczek w Karkonosze. Z miejscowości prowadzi sporo szlaków turystycznych na przykład na okoliczny Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a także na Wielki Szyszak – skąd można wędrować dalej szczytami Karkonoszy w kierunku Szklarskiej Poręby czy Karpacza. Z Jagniątkowa biegną także szlaki turystyczne do sąsiednich podgórskich miejscowości: Zachełmie, Przesieka czy Podgórzyn.

W centrum Jagniątkowa, stoi pobudowany w 1985 roku kamienno – drewniany kościół p.w. Bożego Miłosierdzia – stylem nawiązuje do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył oraz tworzył (do 1946 roku) pisarz, niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Po dziś dzień stoi tu jego dom, w którym aktualnie mieści się muzeum.

Zapraszamy na stronę: http://www.jagniatkow.com.pl

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem