Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Góry Stołowe

góry stołowe

Góry Stołowe są częścią Sudetów i znajdują się między miejscowościami: Kudowa Zdrój, Radków i Duszniki-Zdrój w Ziemi Kłodzkiej. Góry Stołowe sformowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych poziomo – stąd też nazwa tych gór, bo są płaskie – tak jak stół.

Nie są to wysokie góry – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m. Mimo niezbyt dużej wysokości, Góry Stołowe są widoczne z oddali, jako skalny blok przewyższający okolicę, porośnięty lasem iglastym.

Dzięki sformowaniu ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – wytworzyły się charakterystyczne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znany jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w paśmie Skalniaka. To to obszar o powierzchni około 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Są tu szczeliny i wąwozy o o ścianach wysokich na 6 – 11 metrów – miejscami szerokość szczelin to ledwie kilkadziesiąt cm. W scenerii Błędnych Skał tworzono także filmy. Kręcono tu sceny do Opowieści z Narnii, a wcześniej do Przyjaciela Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie o nazwie Skalne Czasze umiejscowiony jest punkt widokowy, z którego można zobaczyć oba Szczelińce – Wielki i Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 metrów n.p.m., szczyt w Górach Stołowych. Tymczasem nie jest to stereotypowy szczyt – ponieważ jest płaski – kategoryzowany jest do Korony Gór Polski. W rejonie Szczelińca procesy erozyjne doprowadziły do powstania dziwnych form skalnych przypominających zwierzęta – najbardziej znane to Małpolud, Kwoka czy Wielbłąd – a także wąskich, głębokich szczelin, wąwozów – np Piekiełko (jar o długości ok. 100 m). Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć krętym szlakiem pochodzącym z początków XIX-tego w. – składa się na niego niespełna 700 schodów – i jedynie z drobnymi przeróbkami służy już około dwa wieki. Szczeliniec Wielki leży na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie urlopowym wejście na niego jest płatne.W sąsiedztwie Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on nieco niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ochroną ścisłą – zamknięty jest dla turystów.

Góry Stołowe są odpowiednio przygotowane na wizyty turystów. Jest tu około 100 kilometrów tras turystycznych. Na Szczelińcu funkcjonuje schronisko. Poza tym, Góry Stołowe leżą w pobliżu głównej drogi międzynarodowej – E – 67 łączącej Warszawę z Pragą. Orientacyjne odległości z okolicznych miejscowości: Polanica-Zdrój – ok. 17 km, Duszniki-Zdrój, Kudowa – około 10 km.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem