Gąski noclegi, informacje, wczasy w Gąskach

Dębina

DębinaDębina jest małą wioską koło Rowów, Ustki i jeziora Gardno. Okolicę Dębiny porastają lasy z dużą ilością dębów – to od nich zapewne wzięła nazwę Dębina, a bezpośrednie tłumaczenie przedwojennej nazwy to Piękny Las.

W XIX stuleciu działała w Dębinie huta szkła, która wykorzystywała tanie wówczas, lokalne surowce jak: torf, drewno, piasek i wyrabiała butelki i tafle szklane. Towar wywożono, droga morską z portu w Ustce, do Zachodniej Europy i Rosji. Z biegiem lat wyrób szkła stał się nieekonomiczny i w 1906 r. hutę zamknięto. Do dziś po hucie pozostała jedynie stodoła, zbudowana na fundamencie jednej z hut, i ogromny, stary dąb, który kiedyś rósł na dziedzińcu huty.

Wioska od brzegu morza oddalona jest około jednego kilometra. Plażę od miejscowości oddziela bardzo urwisty, wysoki klif. Latem, na plaży wydzielone jest strzeżone kąpielisko o długości około 100 metrów. Na plażę prowadzi jedno zejście zakończone stromymi schodami, sama plaża w kierunku Rowów jest piaszczysta, a w kierunku Ustki pokryta niedużymi kamykami. Plaża nie jest bardzo szeroka, a podczas sztormów fale wdzierają się aż na prowadzące na plażę schody. Znajduje się tutaj punkt widokowy na skraju urwiska. W stronę Ustki roztacza się widok na tzw. kamienisko. Na podwodnych głazach, które czasem odsłaniają fale Bałtyku, rozbijały się wcześniej jednostki pływające.

Dębina nad morzem to klasyczne miejsce dla osób lubiących bezpośredni kontakt z naturą, wędkarzy, grzybiarzy, rodzin z dziećmi, a również miłośników wycieczek rowerowych. Przez Dębinę prowadzi trasa rowerowa Ustka – Rowy, prowadzi ona przeważająco lasami i rzadziej uczęszczanymi drogami.

Polecamy

Chłopy noclegi, kwatery w Chłopach

Chłopy noclegi, kwatery

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem